10 kroków na początek żeglowania

Poniżej zestawiłem 10 najważniejszych elementów potrzebnych na początkowych etapach nauki.

1. NAUCZ SIĘ PODSTAWOWYCH ELEMENTÓW BUDOWY.

Zanim jeszcze wyruszysz w rejs, dobrze jest abyś poznał słowa używane do określenia różnych części łódki. Nawet jeśli szkolisz się pod okiem instruktora/instruktorki ich zwroty dotyczyć będą często konkretnych elementów jachtu, bądź jego osprzętu i ich znajomość pozwoli na sprawniejszą naukę i lepsze zrozumienie tematu. 

Niezależnie od typu jachtu i jego wielkości część elementów budowy jest uniwersalna.  

2. ZAPOZNAJ SIĘ PODSTAWOWYMI TERMINAMI

Jednym z pierwszych etapów nauki jest poznanie specyficznego języka, którym posługują się żeglarze. Poprawna komunikacja wpłynie korzystnie na jakość pracy załogi oraz lepsze zrozumienie pewnych z pozoru zawiłych czynności i manewrów. Nie martw się o zapamiętanie wszystkiego ponieważ wiele z tych terminów i pojęć stanie się jaśniejszych już po pierwszym zejściu na wodę. 


3. EDUKACJA WE WŁASNYM ZAKRESIE

Jeżeli odrobiłeś poprzednie dwie lekcje teraz jesteś gotowy, aby dowiedzieć się więcej o tym, do czego służą te wszystkie części żaglówki. Na szkoleniu z teroii, bądź specjalistycznej książki dowiesz się jak się przygotować do żeglowania, na czym polegają podstawowe manewry, co to jest ta teoria żeglowania i co zrobić żeby było nie tylko przyjemnie, ale też bezpiecznie.

4. ĆWICZ WIĄZANIE WĘZŁÓW

Węzły odgrywają dużą rolę w żeglowaniu i przygotowaniu jachtu. Każdy żeglarz musi nauczyć się przynajmniej 5 podstawowych węzłów żeglarskich oraz znać ich właściwości i zastosowanie, aby w ogóle móc pływać. 

5. PRZYGOTUJ SIĘ I ZAPLANUJ ŻEGLOWANIE

Jeżeli już coś wieś, to teraz pora zejść na wodę…ale chwileczkę, zanim to nastąpi musisz wiedzieć jak się przygotować do zajęć. Sprowadzać się to będzie do właściwej interpretacji prognozy pogody, przygotowania odpowiedniej odzieży, zapoznania się z mapą akwenu i otoczenia. 

Właściwe przygotowanie to także wnikliwe poznanie żaglówki oraz odpowiednie postawienie i przygotowanie żagli do warunków wiatrowych.

6. NAUCZ SIĘ PODSTAWOWYCH TECHNIK ŻEGLOWANIA

Podczas pierwszych zajęć na wodzie poznasz metody ustawiania żagli do kursów względem wiatru, zrozumiesz lepiej czynności, które będą od Ciebie wymagane podczas najważniejszych manewrów, a także nauczysz się podstawowych technik sterowania żaglówką, czy wykonywania zwrotów. 

8. WYWRÓĆ ŻAGLÓWKĘ

Teraz masz już podstawy, ale czy ktoś ci wcześniej powiedział, że małe żaglówki mogą się wywrócić gdy wieje wiatr? Bądź przygotowany i zobacz na czym polega manewr stawiania żaglówki.

9. ŻEGLUJ BEZPIECZENIE 

Żeglarstwo to bezpieczny sport, ale woda bywa niebezpieczna. Dlatego idąc za angielskim żeglarskim powiedzeniem SAFETY FIRST (bezpieczeństwo priorytetem), przygotuj się do żeglowania, żegluj mądrze, ćwicz manewry, naucz się przepisów prawa drogi, planuj z wyprzedzeniem, obserwuj akwen i przede wszystkim nie przeceniaj swoich możliwości.

7. POZNAJ PODSTAWOWE MANEWRY 

Twoja pewność siebie zależeć będzie w dużej mierze od tego czy żaglówka będzie chciała żeglować tam gdzie ty. Aby czuć się komfortowo i bezpiecznie w każdych warunkach wiatrowych w tym również podczas manewrów portowych, musisz nauczysz się sterować żaglówką również za pomocą przechyłów i ustawienia żagli.

10. ĆWICZ, ŻEGLUJ, DOSZKALAJ SIĘ

Nauka żeglowania to jest proces, ale też niesamowita przygoda. Aby móc w pełni korzystać ze wszystkich możliwości jakie daje ten sport, musisz się rozwijać. Oczywiście nic nie zastąpi praktyki, ale jeżeli masz ambicje, chcesz być lepszy, czytaj, oglądaj filmy, poznaj fizykę żeglowania, doszkalaj się.


Tagi


Zobacz także >>>

Zapisz sie na bezpłatny kurs

Kurs - podstawy żeglowania