Co to jest żeglarstwo?

ŻEGLARSTWO – CO TO TAKIEGO?

Żeglarstwo to forma aktywności kojarząca się przede wszystkim ze sportem, ale także z rekreacją i turystyką. To sposób na życie i styl bycia milionów ludzi na świecie. Żeglarstwo to nie tylko wodne aktywności, ale także atmosfera i klimat portowych opowieści. To pełne zaangażowanie wszystkich zmysłów, a jednocześnie niesamowity odpoczynek. To szacunek do żywiołów i obcowanie z własnymi słabościami. Żeglarstwo to szkoła charakterów i piękna przygoda na całe życie.


PRZEWAGA ŻEGLARSTWA

Walory żeglarstwa czynią je nieporównywalnym z żadną inną formą aktywności. Żeglarstwo uczy odwagi i rozwagi, odporności na trudy, szybkiego podejmowania trafnych decyzji, koleżeńskości, umiejętności współdziałania w grupie, zaradności, samodzielności, rzetelności, odpowiedzialności i przede wszystkim dyscypliny. Dzięki tym cechom żeglarstwo pozwala na realizację celów wychowawczych, a jej nierozłączny związek z naturą powoduje, że sport ten nie tylko pomaga w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej, ale jest też źródłem znakomitego relaksu psychicznego.


FORMY ŻEGLOWANIA?

To co jest piękne w żeglowaniu, to suma doświadczeń i liczba zmiennych, które nam towarzyszą. Żeglarstwo jest sportem dla wszystkich niezależnie od wieku i doświadczenia. Żeglować można samemu jak i w wieloosobowych załogach, można uczestniczyć w regatach lub mierzyć się z potęgą żywiołów, samemu określając skalę trudności. Dla niektórych wyzwaniem będzie wakacyjny wypad na mazury, a dla innych celem na najbliższą przyszłość będzie opłynięcie przylądka Horn.

KULTURA ŻEGLARSKA

Żeglarstwo to nie tylko samo żeglowanie, to także obszerna literatura, techniczna, reportażowa i beletrystyczna, to  swoista etyka, tradycja i zwyczaje. O żeglarstwie można opowiadać długo. O żeglarstwie można także śpiewać. Istnieje wiele pieśni opowiadających o przygodach tak zwanych „wilków morskich” ich zmaganiach na wodzie jak również na lądzie. Licznie odbywające się szanty – Żeglarstwem można nazwać także zmęczenie, które towarzyszy nam po całym dniu wyścigów, żeglarstwo to przebywanie w towarzystwie żeglarzy, to rozmowy z trenerem, to przekonanie, że jutro, uda mi się popłynąć lepiej. 


Tagi


Zobacz także >>>

Zapisz sie na bezpłatny kurs

Kurs - podstawy żeglowania